В мережі написано дуже багато статей про етапи, на які поділяють процес розробки сайту з нуля. Все ж статей не так багато, як SEO-фахівців, що давали правки на майже повну зміну сайту на етапі його бета. Не так багато, як втрачених нервів від боротьби, щоб відстояти кожну правку та пояснити для чого воно.
А все чому? Бо майже всі статті пропонують долучати до процесу SEO коли вже майже готово до релізу, щоб просто “оптимізувати текст” та “прописати МЕТА теги”. Скільки текст не оптимізуй, скільки тегів не прописуй, а якщо сайт зробили без урахування SEO вимог, то це просто симулятор Сізіфа.
Особисто стикався з такими проєктами, коли доводилося переробляти сайт майже з нуля.
Далі спробую описати кожен етап де, на мою думку, має бути присутнім SEO фахівець.
Аналіз ніші та попиту
Так, це найперше що потрібно робити, якщо ви вирішили масштабувати або започаткувати ваш бізнес завдяки WEB інструментів. Вважаю важливим залучення SEO фахівця вже на цьому етапі, щоб заздалегідь оцінити наскільки перспективним може бути канал органічного трафіку саме для вашого проєкту. Також SEO аналіз дозволить зрозуміти який саме тип сайту слід реалізувати задля отримання найкращих результатів у найбільш привабливі строки.
Про SEO аналіз ніші я вже писав в іншій статті, тому не буду поглиблюватися тут в це питання.
Вже на цьому етапі можливо складати стратегію просування для досягання мети проєкту якомога скоріше та ефективніше.
Додам тільки те, що:
Окрім сеовця варто залучити до аналізу ще й PPC фахівця. Може таке бути, що на старті вам буде вигідніше почати збирати ліди та перші замовлення за допомогою лендінгу та контекстної реклами, поки буде готуватися оптимізований та структурований сайт.
Складання технічного завдання (бриф)
Після всіх аналізів вже можна складати технічне завдання для розробників. Щоб готовий продукт вийшов саме таким, яким ви його хочете бачити, необхідно якомога ширше та точніше описати всі ваші вимоги до нього.
Перший драфт (вимоги від овнера), варто передати на опрацювання SEO, щоб фахівець обробив запити та доповнив необхідними технічними деталями. Також на цьому етапі вже має бути зібрана семантика та розроблена структура сайту. Сеовець має надати референси та чорновий макет сайту з детальним описом функціонала, що має бути реалізованим.
Приклад макета сторінки, що має підготувати SEO фахівець:
Також технічне завдання на створення сайту має містити в собі базові технічні вимоги для сайту. Деякі з них розглядав у статті про технічний аудит.
Якщо бриф складається без залучення фахівця, то в момент. коли ви вирішите почати просування в пошукових системах, вам може знадобитися впровадити як мінімальні покращення, так і глобальні. Бувають випадки, коли набагато швидше та дешевше буде переробити сайт з нуля.
Дійсно, можна просто переробити, але багато власників бізнесу звертаються до SEO коли хочуть підвищити рівень дохідності. Тобто, їхні сайти вже деякий час існують, мають вже власну “репутацію” у пошуковиків. Працювати та покращувати показники таким проєктам важче. Пошукові системи краще сканують та індексують нові сайти на початках. Після песимізації та негативного досвіду користувачів доведеться боротися за повну переоцінку.
Наведу кілька прикладів:
- Звернулися до вебстудії, що знається на SEO
Клієнт скористався послугами сторонніх розробників для створення інтернет-магазину. Основний функціонал реалізовано, товар відображається і його можна купити через кошик на сайті.
А що по SEO?
Нема можливості налаштувати адекватну генерацію META для карток товарів — море дублів
Структура сайту заплутана і не зрозуміла, якщо починати заглиблюватися з головної сторінки магазину або категорії. Практична відсутність навігації.
Сайт генерує кілометрові URL із вкладеністю 4+.
Фільтри генерують купу сміттєвих сторінок (не закриті в роботс), хоча ніша та асортимент дозволяють зробити нормальну генерацію сторінок, що охоплювали б лонгтейл запити.
Текст категорій прихований для ботів та не потрапляє до індексу.
- Мають дуже креативні ідеї
Бувають випадки, коли дизайн та ентертеймент перемагають зручність та зрозумілість. Щоб реалізувати найсміливіші забаганки часто використовують JS.
При цьому роблять акцент саме на яскравому дизайні та анімації. Для SEO такі сайти підходять дуже рідко.
Сайти на JS дуже часто мають проблеми з індексацією, боти банально не бачать їхнього вмісту.
Також в їхній дизайн важко додати адекватну перелінковку, текстовий контент, якщо його треба розширити.
В цілому, такі сайти менш гнучкі для змін.
Окремо хочу виділити етап підбору хостингу, варто перевіряти сусідів, що розташовані на одному з вами IP. Сусідство зі спамними ресурсами буде додатковим редфлаг для ПС.
Контроль розробки та тестування
Під час розробки у девелопів та замовника можуть виникати додаткові питання, правки або пропозиції. Кожне нововведення та зміни у першочергових задумах також мають проходити через руки SEOвця.
Чи матимуть зміни негативний ефект для SEO? Чи якась особливість реалізації не нівелює вплив фіч на ранжування? Чи не вб’є, перше знайдене розв’язання програмної проблеми, сайт в очах ботів?
На всі ці питання має дати відповідь фахівець. Буває, що розробники стикаються з певними проблемами або обмеженнями під час верстки або програмування логіки певних модулів. В таких випадках всі альтернативні рішення, що відрізняються від початкових рішень, мають узгоджуватися.
Який такий вплив можуть вчинити деякі правки?
- Текстові блоги можуть бути закриті від роботів
- Зображення не отримають хоча б якусь оптимізацію, як з технічної, так і семантичної (МЕТА) точки зору
- Будуть згенеровані зайві сторінки або нечитабельні URLs
- Сайт втратить гнучкість та можливість вносити масові зміни (хардкод)
Це лише деякі з можливих варіантів, для розробників нема нічого неможливого.
Також, перед релізом, фахівець має провести повну перевірку на відповідність всім критеріям по ТЗ.
Початкова оптимізація та підтримка проєкту
Насправді цей етап починається одразу після складання технічного завдання, але не закінчується після релізу, тому він йде в статті останнім (я ж сподіваюся, що стаття буде читатися одразу вся, а не тільки в конкретний етап створення сайту, правда?).
До моменту тестування, вже має бути готовий оптимізований контент, яким можна наповнити сайт. Це потрібно для можливості протестити увесь функціонал.
Повністю наповнений та протестований сайт можна сміливо релізити.
Окрім початкової On-page оптимізації, фахівець має проводити й Off-page оптимізацію, при чому так, щоб молодий сайт не потрапив під злі фільтри.
Надалі проєкт знаходиться на підтримці, бо SEO це постійна робота:
- Разова оптимізація може дати тріщину після чергового апдейту алгоритмів пошукових систем
- Регулярний моніторинг трафіку та позицій, реагування на плигання показників
- Підтримка та нарощування профілю зворотних посилань
- Пошук нових точок зросту
- Відстежування технічного стану сайту. Часто буває, що при роботі з сайтом, адміністратори або розробники вносять зміни, що кардинально впливають на SEO (закрили теку від індексації або сканування тощо)
Висновок
До чого я це все. Якщо плануєте бізнес в довгу та розглядаєте органічний трафік як канал для отримання прибутку, то не нехтуйте SEO від самого початку.
Вам може здатися, що додаткове наймання SEO на час підготовки до релізу то зайві витрати грошей, бо розробка теж не безплатно. Звісно, так реліз вийде дешевше, але скупий платить двічі.
Перероблювання сайту іншими розробниками це ще те пекло. Часто виходить, що це дуже дорого та довго. Як я казав, часто дешевше та швидше — зробити новий з нуля, що принесе деякі втрати у трафіку та конверсіях на деякий час, поки не пройде повна переіндексація.
Тож, що краще, додати якийсь відсоток до цінника релізу, чи платити двічі, при тому, що другий реліз буде дорожче?
Вибір за вами.