Перейти до вмісту

Що таке внутрішня (On-Page) оптимізація

On-Page оптимізація це головна частина пошукового просування. Скільки б посилань ви не закупляли, якби ідеально не оптимізували технічні характеристики — все це марно з поганим контентом та структурою.

Простими словами, On-PageSEO називають процес оптимізації сторінок під конкретні ключові фрази та сенси інтент, щоб займати вищі позиції у пошуковій видачі та залучати більше цільового трафіку для збільшення конверсій (залежать від мети вашого проєкту).

Правильна оптимізація допоможе пошуковим системам правильно зрозуміти наскільки та кому може бути корисним ваш сайт. Окрім якісного наповнення сторінки, важливо відповідати інтенту (наміру) користувача.

Про оці ваші контенти та наміри ми сьогодні й поговоримо.

Чому це важливо

Вище я вже згадував про розуміння контенту та інтенту сторінки пошуковими ботами. Думаю, з контентом, все зрозуміло, це ваші тексти, внутрішні посилання, мультимедія і т.д.. А от що таке інтент знають не так багато, тому тут трохи детальніше.

Інтент це намір, який має користувач, коли щось гуглить. Наприклад, запит “червоне плаття” не має в собі комерційної складової (слова “купити” тощо), видача при цьому має комерційний характер.

Приклад пошукової видачі за нейтрально-комерційним запитом
Приклад пошукової видачі за нейтрально-комерційним запитом

З чого можна зробити висновок — люди, які вводять цей запит мають намір купити плаття, а не дізнатися про нього щось нове. Тобто, нейтральний запит по факту має комерційний інтент і ви ніколи не навряд чи займете цей ТОП видачі з інформаційною сторінкою. =)

Інтент сторінки — це намір користувача який сторінка має на меті задовольнити

Оптимізація під ключові запити та цільові наміри дозволить вам отримувати максимально релевантних користувачів, що будуть приносити конверсії, залежно від ваших цілей.

Як робити On-Page SEO

Перед тим, як починати займатися оптимізацією, варто заздалегідь визначити яких цілей має досягати ваш сайт. Важливо розуміти який тип контенту буде підходити для ваших цілей, чи це інформаційний, чи комерційний майданчик, який формат має бути та т.д. Щоб правильно спланувати який тип сайту з яким функціоналом вам потрібен, необхідно проводити аналіз ніші та конкурентів. Частіше за все, основний інтент для комерційних тематик доволі очевидний.

Семантика — основа

Спершу варто зібрати семантичне ядро, на основі якого можна буде проводити аналіз конкурентів у видачі та створювати завдання на написання контенту. Багато розписувати не буду, але кілька рекомендацій залишу:

  • Аналізуйте ключі конкурентів.
  • Кластеризуйте ключі по інтенту (інфо окремо, комерційні окремо) та підгрупам для розширення структури.

На основі зібраного та кластеризованого семантичного ядра можна побудувати ефективну структуру сайту та якісний контент.

Інші рекомендації по збору семантики ми обговоримо в окремій статті.

Контент — король

Насправді найбільшу роль в оцінці якості сторінки відіграє саме контент, а всі інші елементи допомагають знайти та проаналізувати всі ваші сторінки.

То який контент люблять пошукові роботи — відповідь доволі банальна:

  • Унікальний — якщо ваш контент більше ніж на половину складається з копіпасту, то його цінність мінімальна, як для ботів, так і для людей (також це може бути нелегально, авторські права це вам не аби що).
  • Корисний — контент має розв’язувати питання користувача, який прийшов до вас з пошуку. Наприклад, якщо я шукаю як замінити картридж у принтері, а у вашій статті буде недостатньо розкрите це питання то я отримаю негативне враження і повернуся у пошук.
  • Експертний — тут справа в обґрунтуванні вашого контенту. Ви самі маєте бути експертом в ніші, або посилатися на авторитетні джерела. Доказом експертності можна вважати й наявність сертифікатів, нагород тощо.
  • Оптимізований — текст має містити в собі ключові запити, мати внутрішню перелінковку, мати конкурентний об’єм і т.д. Важливо не заспамити текст ключовиками, бо за це пошукові системи по головці не попестять. Намагайтеся розподіляти ключі за пропорцією 1 кейворд на 500-600 символів.

Зрозумілий URL

Варто зробити такі URL, щоб вони передавали основну суть сторінок. Так і ботам пошукових систем буде легше зрозуміти про що буде йти мова, так і користувач швидше зрозуміє чи буде йому корисна ця сторінка. Бажано в урл додати ключовий запит. Короткими та зрозумілими URL набагато простіше ділитися і легше просувати, використовуючи безанкорні посилання.

META Title та META Description — обличчя сайту

META теги це візитна карточка вашого сайту і для ботів і для користувачів. Пара тегів Title та Discription відповідають за представлення вашого сайту в пошуковій видачі та напряму впливають на CTR (показник клікабельності). Title також являється одним з прямих факторів ранжування у видачі. Таке представлення сайту називається сніпет.

Title — це основний заголовок сторінки, який показується на сторінці пошуку та у підписі вкладок браузера

Discription — це короткий опис суті/контенту/пропозиції сторінки. Цей текст використовується у пошуковій видачі, тому він напряму впливає на вірогідність кліку

Приклад оптимізованого сніпету
Приклад оптимізованого сніпету

Як бачимо з прикладу, у заголовку присутнє пряме входження ключа “як зберегти тепло” і суміжний ключ “Теплоізоляція будинку”. Входження ключів у Title важливо, бо це фактор ранжування.

У META описі сторінки описано про що саме ця стаття, на які питання тут можна знайти відповідь. Тут також варто орієнтуватися на семантику, щоб показати користувачу те, що він хоче побачити, це напряму впливає на вірогідність кліку. Часто пошукові системи ігнорують description якщо вважають його недостатньо інформативним для якогось запиту, який у статті та просто видають фрагмент тексту в якому описується те, про що хоче дізнатися користувач.

Приклад неоптимізованого сніпету
Приклад неоптимізованого сніпету

Також рекомендую уникати знаків запитань у ваших META та заголовках. Бо ви даєте відповідь, а не питаєте щось у користувача.

Кілька порад з оптимізації ваших META:

  • Використовуйте ваш основний ключ на початку Title
  • Не використовуйте капс — як люди, так і боти це не люблять
  • Не спамте ключами, бо так вийде просто набір фраз — нуль інформативності та користі
  • Намагайтеся якомога коротше і повніше описати сторінку. В заголовку рекомендується вписуватися у 70 символів, в описі 155-200
  • Використовуйте клікбейти та call2action елементи, щоб привертати увагу користувача
  • Робіть ваші META унікальними як серед конкурентів, так і всередині вашого сайту

Розширені сніпети

Раніше, коли я давав скріншоти видачі, ви могли помітити деякі елементи, про які я тактовно промовчав. Бо обговоримо їх зараз.

Сніпети з такими елементами називаються розширеними (бо мають в собі не тільки Title та Description).

Приклад розширеного сніпету
Приклад розширеного сніпету

На даному прикладі можна побачити сніпет розширений за допомогою розмітки Product та FAQ.

За допомогою HTML розмітки можна виділити та описати важливі елементи сторінки, які б допомагали роботам зрозуміти сенс та структуру сторінки.

Наприклад, завдяки розмітці типу Product в сніпет може додатися інформація про ціну, наявність та рейтинг товару на сайті.

Такий підхід до побудови коду сторінки називають Structured Data (структуровані дані).

Пошукові системи можуть обробляти різні типи структурованих даних. Більшість ПС підтримують розмітку за стандартом Schema.org.

Найпоширеніші типи структурованих даних:

  • Product
  • Breadcrambs
  • Events
  • Articles (blog/news)
  • Local buiness
  • Organization
  • Recipes
  • FAQ

Заголовки — структуруємо сторінку

Для передачі структури сторінки боту та користувачеві. Сторінку сайту читають як сторінку книги і заголовки допомагають орієнтуватися у вашому контенті. Важливо оптимізувати заголовки, щоб боти теж могли ними орієнтуватися.

В HTML є спеціальний тег для заголовків <H>, він має кілька рівнів, найчастіше використовують 4:

  • H1 — це головний заголовок сторінки, він має бути унікальним та єдиним на сторінці.
  • H2-H4 — це підзаголовки, які мають зберігати певну ієрархію.

Як і в книзі, всі розділи та заголовки мають бути структуровані. Заголовок четвертого рівня не може містити в собі заголовок другого рівня. Зрозуміліше буде на прикладі правильної структури:

Приклад оптимізованих заголовків
Приклад оптимізованих заголовків

Як можна побачити, заголовки третього рівня використовуються для доповнення другого рівня, що виглядає логічно.

Окремо варто зазначити на важливості оптимізації H1. У видачі пошукові системи можуть повністю заміняти тайтл на ваш заголовок першого рівня, тому варто оптимізувати його як альтернативний META заголовок , з урахуванням відповідних правил.

Внутрішня перелінковка

Зв’язок сторінок сайту між собою за допомогою внутрішніх посилань це доволі широка тема, яка охоплює й питання структури, тому тут ми розглянемо лише основні рекомендації для оптимізації сторінок.

Внутрішні посилання дозволяють покращити досвід взаємодії користувача з вашим сайтом, стимулює переглядати більше сторінок та виконувати конверсійні дії. Для пошукових систем глибока та продумана перелінковка показує глибину опрацювання теми (наявність сторінок які відповідають/допомагають розв’язувати супутні питання) та допомагає краще зрозуміти ваш сайт.

З точки зору пошукової оптимізації, внутрішні посилання допомагають розподіляти “вагу” авторитету по сайту. Зовнішні посилання допомагають набирати авторитет для окремих сторінок, а завдяки внутрішнім можна його рівномірно (або цілеспрямовано на пріоритетні сторінки) розподіляти. Найчастіше, сайти мають навігацію в хедері, футері та тілі сторінки.

Контекстні посилання це такі, що містяться безпосередньо в текстовому контенті сторінки. В якості анкорів для таких посилань варто використовувати ключові фрази, які описують суть сторінки, на яку посилаються. Такі лінки мають бути органічно вписані в текст та бути “по темі”.

Інструменти для on-page

Жоден спеціаліст не обійдеться без інструментів для якісної оптимізації та аналітики.

  • Google Keyword Planner — безплатний інструмент гуглу для аналізу та збору семантичного ядра. Важливо зазначити, якщо ви не користуєтеся контекстною рекламою від Google, то не зможете отримувати точні дані по частотності запитів (необхідно запустити компанію з просування).
  • GSC (Google Search Console) — безплатний інструмент аналітики, який дозволяє зібрати ключові фрази по якім сайт отримує багато кліків у видачі, проаналізувати кількість внутрішніх посилань та перевірити індексацію сайту.
  • Serpstat — такий собі All-in-One SEO тул, в якому є все для онпейдж оптимізації. Тут можна зібрати семантику, проаналізувати конкурентів та відстежувати позиції сайту в пошуковій видачі.
  • Ahrefs — для on site оптимізації будуть корисним інструмент аналізу внутрішніх посилань, щоб краще розуміти які сторінки варто додатково пушнути.

Висновки

Що ж, ми розглянули основні елементи внутрішньої оптимізації сторінок. Основні тези в нас наступні:

  • On-Page SEO — це оптимізація в межах сайту.
  • Семантика — це основа оптимізації, спираючись на неї будується як структура сайту, так і контент кожної сторінки.
  • Якісний контент — це найважливіший фактор ранжування.
  • Зрозумілі та лаконічні URL роблять ваш сайт більш привабливим для користувачів та ботів.
  • Мета опис та заголовок сторінки напряму впливають на ранжування у видачі та CTR.
  • Структуровані дані допомагають отримувати розширені сніпети, які більш інформативні та привабливі для користувача + допомагають роботам правильно зрозуміти вашу сторінку
  • Заголовки <H> допомагають орієнтуватися на сторінці ботам та користувачам.
  • Внутрішня перелінковка важлива для розширення інформації на сторінці, зручної навігації та розподілення авторитету по сайту.
Опубліковано вОптимізація